Дванадцять правил читання від Івана Огієнка

  1. Читання книг навчає нас уму-розуму, замінюючи нам життєвий досвід; крім цього, воно завжди нам дає високу естетичну насолоду. Тому, читаючи книги, ніколи не поспішайте: нехай навчання буде серйозніше, а насолода глибша.
  2. Не можна судити про те, чого не знаєш, тому ніколи не називайте книгу нудною, якщо не прочитали її до кінця.
  3. Коли ви захоплені книгою, коли вона володіє вами цілковито, намагайтесь бути уважними, бо це найвищий момент у читанні, ні в якому разі не поспішайте, не «ковтайте» книги: читання поспіхом, коли враження змінюється одне одним, притуплює почуття; ви не отримаєте від книги всього, що вона могла вам дати.
  4. При читанні жодного слова з книги не повинно бути пропущено. Особливо шкідливо робити пропуск, «ковзати книгою» у найцікавіших місцях.
  5. Передчасно не намагайтеся дізнатися про розв’язку книги: від цього увага слабне, інтерес до книги зникає. Бо обідати не починають з десерту.
  6. Зміст книги – це священна власність того, хто її написав: дуже часто письменник створює книгу з великими зусиллями. Тож-бо завжди знайте і твердо пам’ятайте ім’я автора, який написав книгу, інакше читання ваше схоже на крадіжку.
  7. Читання – це праця, корисна та приємна. До всякої ж праці звичка набувається лише постійними вправами. Тому читайте завжди і всюди, де тільки є для цього можливість, - тоді читання стане вашою звичкою, а вона є ознакою висококультурної людини.
  8. При читанні жодне слово, жодне речення не повинні залишатися незрозумілими. Тому завжди звертайтеся до словника чи до вчителя – хай той пояснить усе, чого ви не розумієте. Тільки тоді читання буде навчанням.
  9. Не розтягуйте без потреби читання однієї книги на дуже довгий час: від такого читання змісту загалом ви не охопите і естетичної насолоди отримаєте мало.
  10. Читати лежачи дуже шкідливо для очей, та й увага при такому читанні завжди слабне.
  11. Не слиньте пальців, коли гортаєте книгу: до вас її могла читати хвора людина, і ви можете заразитися.
  12. Книга є найвищим скарбом культурного життя людини: тож бережіть її свято і не доторкайтесь до неї брудними руками.
Кiлькiсть переглядiв: 120

Коментарi